San je nešto o čemu ne razmišljamo previše, a utječe na brojne aspekte našeg života. Nedostatak kvalitetnog sna može prouzrokovati gubitak energije zbog čega naše tijelo traži načine da tu energiju brzo vrati. U tom trenutku posežemo za namirnicama koje dugoročno imaju suprotan učinak i ne pružaju nam potrebne nutrijente. Također, poremećaj hormona uslijed nedostatka sna može voditi do emocionalnog nezadovoljstva koje nas ponovno uvodi u taj krug te postoji opasnost da hranu konzumiramo kao utjehu.
Znanost spavanja
San je predmet brojnih medicinskih istraživanja i ta činjenica samo govori o važnosti i utjecaju spavanja na naše dnevno funkcioniranje.
Kvalitetan san je nešto o čemu se jako puno priča i u industriji ljepote i smatra se jednim od eliksira dobrog izgleda.
San kao takav se u prošlosti smatrao pasivnim dijelom našeg dana na koji potrošimo otprilike trećinu života. Brojni radovi sažimaju dokazane činjenice o spavanju. Tako znamo da se san sastoji od nekoliko faza koje se izmjenjuju i kako je za odraslu osobu optimalno spavati 7 do 9 sati dnevno.
Svi se sjećamo kada smo bili mali i prije spavanja bi nam bake pripremale toplo mlijeko. Tada nam je to bilo smiješno. Danas znamo da su kvaliteta i duljina sna, kao i regenerativni učinak sna, višestruko povezani s hranom koju konzumiramo.
Istraživanja pokazuju kako promjene u prehrani utječu na poboljšanje spavanja.
Zdravo spavanje utječe na naš organizam u cjelini. Jača naš imunološki i endokrini sustav, pomaže oporavku živčanog i metaboličkog sustava i ima neizostavnu ulogu u učenju i pamćenju. Također, dokazano je kako loša kvaliteta sna povećava rizik od upala i oboljenja. U vremenu kada smo okruženi elektroničkim uređajima čije plavo svjetlo također stvara određene poremećaje u našem tijelu, trenutak je da ozbiljno razmislimo što možemo učiniti da pomognemo vlastitom organizmu u regeneraciji.
Sreća i san
Poremećaji hormona su također jedna od posljedica lošeg sna. Hormoni su pokretači u našem organizmu i utječu na naše emotivno stanje. Uslijed nedostatka sna luče se ”loši” hormoni koji utječu na promjene u našem raspoloženju i javlja se neutaživ osjećaj gladi što dugoročno može izazvati određene poremećaje. Zanimljivo je koliko hrana doprinosi kvaliteti sna.
Sada znamo kako beauty sleep nije mit, već istina!
Upravo promjene u prehrani pokazuju utjecaj na kvalitetu i kvantitetu sna. Visoka zastupljenost melatonina i triptofana imaju pozitivan učinak na sam san, a time i na cjelokupno stanje našeg organizma. Triptofan se u našem tijelu može metabolizirati u hormon sreće koji opušta tijelo, a namirnice koje sadrže visoke razine triptofana su sjemenke i orašasti plodovi, sirevi, meso i riba, morski plodovi i mahunarke. Razine melatonina prirodno se povećavaju kako dan odmiče te naše tijelo čine smirenim i spremnim za san. Sjemenke i orašasti plodovi, rajčica, krastavac i brokula samo su neke od namirnica koje mogu povećati naš melatonin. Zbog toga bi sezonska salata od rajčice, krastavaca i mladog sira bila pun pogodak za obrok prije spavanja. Takvi obroci su i lako probavljivi, a konzumacija obilnih obroka neposredno prije spavanja može poremetiti kvalitetu našeg sna.
Svi trebamo kvalitetan san kako bi mogli funkcionirati i uspješno se nositi sa svakodnevnicom. Čak i male promjene u prehrani mogu doprinijeti poboljšanju sna. Pomozite vlastitom tijelu da bolje spava. Zauzvrat ćete dobiti ljepotu, energiju i zdravlje. I ne zaboravite, Nutrivat uvijek posebnu pažnju posvećuje uravnoteženosti.